Vasa

(Versek Lilla festményeiről – 4.)

Gusztáv Adolf király hadihajója

Másfél kilométernyit sem futott

– A röpke szélroham csak jött s elült –

Megdőlt,

Felborult,

Gyorsan elmerült…

A világ legszebbik hajója volt,

Sebtében indult volna

Hadakozni,

S a hazai öbölből sem jutott ki…

                 *

Királyi hübriszt hordozott a Vasa,

Az pedig nem marad a víz színén…

Gusztáv Adolf..

A terveket maga rajzolta át..

Mint önmagának hajótervezője,

Mindenese és zsoldos katonája,

És magamagának írott végzetét

Ruházta át a nyomorult hajóra..

Vasa…

Vasa..

Nem tudta meg, hogy élni,

Úszni jó…

Mozgó koporsó lett az

A hajó…

              *

Minden Titanicnál rövidebb létű

Halálra díszített

Szegény hajó…

Gyászolja dereglye,

Halászhajó,

Gyászolja hosszú életű uszály..

Építtette:

Gusztáv Adolf király…

             *

Vasa…

Vasa…

 A tenger lett a sírja..

A végzetet nem Isten,

Ember írja…

            *

A képen már magányos a hajó…

Hullámköd mögé menekült a part,

Sunyít a Nap,

Jövő nem integet,

Isten most fordítja el a szemét,

Feketéllik a katasztrófa-érzet…

Most veszi át a hatalmat

A végzet…

Feketéllik a döntő pillanat…

A Vasa már bal oldalára dőlt,

A nyitva hagyott ágyúréseken

Már ömlik be a tenger,

A árbocok sudár-egyenesek,

Hogy zúgva összeroppanhassanak,

Már csak egy pillanat kell…

Közönyös a tenger…

Nem kegyelmez

Az ember…

Vasa…

Vasa…

Hullámokba bújt Jelen körülötte,

Múlt és Jövő

Összezárul

Mögötte…

Tovább a blogra »